הצהרת נגישות לבלוג של אליק זמליאנקין.

חשוב לי לציין שלפי החוק אני אמור להיות פטור מהנגשת אתר האינטרנט בגלל גובה ההכנסה הראשוני. לעומת זאת, כן חשוב לי ברמה האישית להנגיש את הפוסטים שלי לכל מי שיש מוגבלות כלשהי על מנת מתן ידע וחופש המידע, המטרה היא צבירת מידע באופן שיוויוני בבלוג. 

לדעתי, אתר נגיש משפר את הנוחות וקלות השימוש בו, בין אם משתמשים בקורא מסך, ניגודיות גבוהה/נמוכה, פונטים נגישים, רספונסיביות ושימוש בצבעים התואמים להנחיות הנגישות.

בבלוג ישנה חשיבות גבוהה לסמנטיקה של HTML, היררכיית כותרות, לכל ראשי תיבות ישנה תגית <abbr> להנגשה לקוראי מסך, לכפתורים של המקלדת ישנה תגית <kbd>, לפיסות קוד ישנה תגית <code> בהתאמה. 

כל לינק שיוצא מן האתר נפתח בחלונית חדשה, ויש לו אייקון (אימוג'י) של ????. 

לכל תמונה שיש לה חשיבות, מצוין טקסט אלטרנטיבי לתמונה המסמל הסבר קצר על התמונה. 

לכל סרטון שאני מכין, אני מעלה אותו לרשת בעזרת YouTube, ומצרף כתוביות לסרטון על מנת להנגיש את הסרטון לכבדי שמיעה. לא תמיד אני מכין סרטון לפוסט, אבל כשכן, מתאמץ להכין כתוביות בהתאם.

חשוב לי לסייג ולהפריד, ישנם סרטונים שאני מצרף שהם לא מטעמי, אלא מיוצרי תוכן אחרים שמשתפים את המידע הרלוונטי לפוסט. לחלק מהסרטונים אין כתוביות והם לא באחריותי.

התאמות הנגישות בוצעו עפ”י המלצות התקן הישראלי (תו תקן ישראלי 5568) לנגישות תכנים באינטרנט ברמת AA ותקן WCAG2.0 הבינלאומי.

האתר מספק מבנה סמנטי עבור טכנולוגיות מסייעות ותמיכה בדפוס השימוש המקובל להפעלה עם מקלדת בעזרת מקשי החיצים, TAB, Enter ו- Esc ליציאה מתפריטים וחלונות.

בבלוג יש שימוש ברכיב עזר (POJO ACCESSIBILITY WIDGET) להנגשת הבלוג ומיועד לסייע בהנגשת אתר האינטרנט בהתאם לתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), תשע”ג-2013 ולתקן W3C’s Web Content Accessibility Guidelines 2.0, level AA.

מצורף פירוט של רכיב העזר המאפשר פעולות נוספות באתר:

– ניווט בעזרת המקלדת – מתן אפשרות לניווט על ידי מקלדת.

– חסימת הבהובים והנפשה – עצירת אלמנטים נעים וחסימת הבהובים.

– תצוגת מונוכרום (שחור/לבן) – התאמה לעיוורי צבעים.

– contrast/ניגודיות כהה – שינוי ניגודיות צבעים על בסיס רקע כהה.

– contrast/ניגודיות בהירה – שינוי ניגודיות צבעים על בסיס רקע בהיר.

– הגדלת או הקטנת גופן – למספר גדלים נוספים.

– גופן קריא – שינוי הפונט לקריא יותר. בכל האתר אני משתמש בגופן "רוביק" שהינו גופן סאנס-סריפי. ניתן לשנות את הגופן ל"אריאל" לנוחיותכם.

– סמן גדול לבן או שחור.

– הגדלת או הקטנת מסך התצוגה.

– הדגשת קישורים באתר. הקישורים באתר בברירת מחדל מגיעים עם קו תחתון, ניתן להדגיש את הקישורים בצורה נגישה יותר.

– טקסטים חלופיים לתמונות – הצגת תיאור אלטרנטיבי לתמונות. – בברירת מחדל לתמונות בפוסטים אני מצרף טקסט אלטרנטיבי מתחת לתמונה. רכיב עזר זה יאפשר להחליף את התמונה בהצגת רק טקסט אלטרנטיבי.

– ניווט ישירות לתוכן העמוד, לתפריט הראשי ולחיפוש, באמצעות שימוש במקלדת.

– הצהרת נגישות.

– שליחת משוב נגישות.

כל הפעולות באתר ניתנות לביצוע באמצעות מקלדת באופן הבא:

למעבר בין קישורים: לחיצה על מקש Tab מעבירה לקישור הבא ולחיצה על מקש Enter מפעילה את הקישור. לחיצה על Shift + Tab מעבירה לקישור הקודם.

להגדלה או הקטנת מסך: לחיצה על מקש Ctrl ועל מקש + מגדילה את גודל תצוגת המסך, לחיצה על מקש Ctrl ועל מקש - מקטינה את גודל תצוגת המסך.

האתר הינו אתר דינמי הכולל מערכות הזנת תוכן שונות הפועלות בשיטת WYSIWYG. ייתכן מצב בו חלקים מסוימים בדפי תוכן דינמיים יכללו רכיבים שיישומון ההנגשה לא הצליח להנגיש בצורה מלאה ותידרש התערבות בקוד האתר.

אני משקיע מאמצים רבים בהנגשת האתר. יחד אם זאת, יתכן כי יתגלו חלקים באתר שטרם נגישים. אם נתקלתם בבעיה או שיש לכם הערה או שאלה, אשמח אם תכתבו לי בכדי שאתקן את הנדרש בהקדם האפשרי. כמו כן, ייתכן והאתר מציג תוכן גם מאתרים אחרים שטרם הונגשו ואינני יכול להיות אחראי לתוכן צד ג’, אך אשמח לקבל הערותיכם ולפנות לצדדים שלישיים ולהסב תשומת ליבם לנושא.

נכון ליום כתיבת הצהרה זו, קבצי PDF, קבצי Word, קבצי המדיה (סרטונים) שבאתר עדיין לא נגישים. כמו כן, טבלאות נתונים נגישות באופן חלקי לקוראי מסך, בשל בעיה בישום בתשתית הטכנולוגית של האתר.

פניות בנושא נגישות, שאלות או הבהרות והצעות נוספות תוכלו להפנות אלי באמצעות יצירת קשר במייל:

info@alikz.co.il

עוד דרך ליצירת קשר איתי: שליחת הודעה בפלטפורמת לינקדאין

הצהרת נגישות זו נכתבה ונכונה לתאריך: 25.7.22

באפשרותך לצפות בהנחיות להנגשת אתרי אינטרנט 2.0:

בעברית:

https://www.w3c.org.il/guidelines_wcag_2-0

באנגלית:

https://www.w3.org/TR/2008/REC-WCAG20-20081211/

דילוג לתוכן